Moja milovaná osoba trpí zhoršením mentálneho zdravia
Úroveň podpory, ktorú od vás vaša milovaná osoba potrebuje, závisí od jej mentálneho aj fyzického zdravia.
Určite ste si všimli, že už nezvláda veci tak, ako zvykla predtým. Napríklad, možno viac zabúda. Alebo nestihne ísť na toaletu. Alebo má extrémne zmeny nálad. Ak sa u vašej milovanej osoby prejavujú tieto príznaky, táto časť je venovaná vám. Tu nájdete užitočné tipy o tom, ako sa lepšie postarať o milovanú osobu s inkontinenciou, ktorá je mentálne postihnutá. Ale odporúčame aj návštevu odborného lekára.
Vytvorenie rutiny pre vás a milovanú osobu
Osobe s mentálnym postihnutím vo veľkej miere pomáha cítiť sa bezpečne, ak má svoju dennú rutinu. To platí obzvlášť pri výmene inkontinenčných produktov. Ak sa to deje v rovnaký čas každý deň, bude sa cítiť menej nervózne a viac uvoľnene. A zároveň pomáha, ak pri výmene hovoríte a robíte zakaždým rovnaké veci. Bude vedieť, čo ju/jeho v čase výmeny čaká. A pochopí, že je to súčasť denného programu spolu s jedlom, spánkom a ostatnými aktivitami, ako je napríklad pozeranie televízie.
Ak nastane situácia, že budete musieť svoje opatrovateľské úlohy preniesť na inú osobu, bolo by dobré, aby pochopila vašu zaužívanú rutinu. Ak bude váš náhradný opatrovateľ pokračovať vo vašej rutine v rovnakom čase, vaša milovaná osoba sa bude cítiť lepšie.
Vytvorenie správneho prostredia
To sa líši v závislosti od stavu milovanej osoby a jej situácie. Ak dokáže sama prejsť do kúpeľne, zaistite jej voľný priechod. Pokúste sa vytvoriť čo najbezpečnejšie prostredie. Môžete tak urobiť prispôsobením okolia, zakúpením a nainštalovaním vhodných produktov a príslušenstva. Cieľom je zabezpečiť bezpečné a pohodlné využitie priestoru. Toto urobte čo najskôr:
Prezrite podlahy v každej miestnosti, kde vaša milovaná osoba rada chodí. Nešmýkajú sa? Predstavujú nebezpečenstvo? Ak áno... - nainštalujte protišmykové podložky pod koberce a vyhoďte nerovné a roztrhané koberce. - položte protišmykové rohožky tam, kde je podlaha často vlhká, napríklad do kúpeľne a kuchyne.
Upevnite podporné úchyty všade tam, kde ich vaša milovaná osoba potrebuje – napríklad pri toalete, v sprche alebo vo vani.
Označte viditeľne dvere do kúpeľne veľkým označením. Môžete vymeniť toaletnú dosku za farebnú, aby bola viditeľnejšia.
V kúpeľni alebo v spálni nainštalujte smetný kôš s vekom na použité inkontinenčné produkty. Vytvoríte tak príjemnejšiu atmosféru a odpadky vám nebudú zavadzať.
Osoba, o ktorú sa staráte, môže preferovať oblečenie, ktoré vy alebo ona ľahko vyzlečiete, napríklad širokú sukňu a nohavice na gumu. Oblečenie, čo sa ľahko vyzlieka, jej dodá pocit sebestačnosti a vám zjednoduší úlohu pomocníka.
Osobná hygiena je dôležitou súčasťou každodennej rutiny u každej osoby. Ak sa však staráte o osobu s fyzickým alebo mentálnym postihnutím, nie je udržiavanie hygienických potrieb také jednoduché a ľahké.
Ľudia trpiaci demenciu nie vždy spolupracujú a nie sú ochotní akceptovať zmeny. Z toho dôvodu si dodržiavanie zásad dobrej hygieny u milovanej osoby s mentálnym postihnutím vyžaduje veľa trpezlivosti. Je s ňou potrebné oveľa viac hovoriť a umývaniu venovať viac času. Zistite viac o inkontinencii a demencii.
Starostlivosť o pokožku osoby v seniorskom veku
Ako iste viete, v staršom veku sa naša pokožka stáva citlivejšou a ľahko sa poškodí. Z tohto dôvodu potrebuje špeciálnu starostlivosť s jemnou hygienickou rutinou, ktorá predchádza podráždeniu pokožky a infekcii. A to obzvlášť v prípade, ak je vaša milovaná osoba inkontinentná – moč a stolica dokážu jej pokožke veľmi ublížiť. Dobrá hygiena u osôb v seniorskom veku nielenže chráni zdravie pokožky, ale zároveň ju upokojí a zabezpečí tak pocit čistoty, pohodlia, sviežosti a zdravia. A zároveň podporí jej sebavedomie.
Existujú tri kroky pri starostlivosti o jej pokožku: čistenie, obnova a ochrana. Ponuku produktov, ktoré splnia potreby pre všetky spomínané kroky a sú navrhnuté špeciálne pre pokožku osôb v seniorskom veku, nájdete v TENA ponuke starostlivosti o pokožku.
Inkontinenčné produkty
Je dôležité si zapamätať, že ľudia s demenciou nie sú nadšení zo zmien. Je možné, že nebudú chápať, prečo určité veci robíte – napríklad, prečo im pomáhate s inkontinenciou. Z toho dôvodu sú inkontinenčné TENA navrhnuté tak, aby boli na dotyk aj na pohľad ako bežná . Vďaka tomu sa milovaná osoba bude cítiť pohodlne pri ich výmene. Skúsení opatrovatelia, aj tí v inštitučných zariadeniach, tvrdia, že osoby s demenciou sa len veľmi málo bránia pri ich obliekaní.
Podrobný návod na obliekanie a výmenu našich inkontinenčných produktov nájdete na našej stránke o výmene.
Pomoc so stravou a príjmom tekutín
Niektoré osoby s inkontinenciou sa obávajú prijímať príliš veľa tekutín – zo strachu, že to zvýši ich potrebu močiť. A tak budú možno chcieť piť menej. Môže to byť problém – ich moč bude koncentrovanejší a bude predstavovať zdravotné riziko. Pokúste sa presvedčiť milovanú osobu, aby pila tak ako doteraz, podľa svojho pocitu smädu.
Čas jedla je pre ňu veľmi dôležitý – nepredstavuje len výživné jedlo a nápoje, ale aj príležitosť tráviť čas s ostatnými. Je veľmi dobré, ak vy alebo aj priatelia a členovia rodiny jete spolu s ňou. Vaša spoločnosť a príležitosť na rozhovor a úsmev jej pomôžu cítiť sa fajn. Pokúste sa podávať jednotlivé jedlá vždy v rovnakom čase.
Pocit prepojenia s ostatnými
Ak je vaša milovaná osoba mentálne postihnutá a má obmedzenú mobilitu, nebude schopná venovať sa záľubám, ktoré ju predtým tešili. Nech je však jej stav akýkoľvek, určite bude rada, keď ju budete držať za ruku, objímete alebo sa spolu porozprávate. Bolo by dobré, keby ste našli nové aktivity, ktoré môžete robiť spolu – také, ktoré ju rozptýlia a dodajú pocit spolupatričnosti.
Ak má osoba, o ktorú sa staráte, demenciu a zároveň trpí inkontinenciou, je to obzvlášť náročné. Skúsení opatrovatelia odporúčajú vyhľadať pomoc a podporu u ostatných – členov rodiny, priateľov alebo miestnych komunitných či štátnych sociálnych služieb. Tu zistite viac.