Bezpečnosť v domácom prostredí pre osoby v seniorskom veku
Bezpečné domáce prostredie pre osobu v seniorskom veku
Ako opatrovateľ milovanej osoby im vy, viac ako ktokoľvek iný, dokážete pomôcť zostať mobilnými. A to je dôležité, pretože vďaka mobilite si môžu užiť viac nezávislosti.
Pri trávení času s nimi v ich domácnosti si môžete všimnúť riziká a predchádzať nehodám, ktoré by mohli ohroziť ich mobilitu. Takto je potrebné k tomu pristupovať.
V prvom rade zvážte, či trpia niektorým z nasledujúcich bodov:
Problémy s mobilitou
Problémy s rovnováhou
Porušené motorické schopnosti
Problémy so zrakom
Demencia, zmätenie alebo iné mentálne obmedzenia
Ak sa u vašej milovanej osoby vyskytuje niektoré z vyššie uvedeného, predstavte si, že ste ňou. Pokúste sa pohybovať po domácnosti tak, ako ona. Skontrolujte podlahy, koberce a koberčeky – nešmýkajú sa? Prejdite po všetkých schodoch, po ktorých by mohla ísť vaša milovaná osoba. Spýtajte sa sami seba, či ich topánky alebo papuče sú dostatočne pevné. Je zábradlie dostatočne masívne? Je pre nich jednoduché dostať sa na toaletu? A bude pre neho či pre ňu bezpečné dostať sa do vane alebo sprchy a von?
Nebezpečenstvo číslo jeden
Najväčším nebezpečenstvom pre mobilitu staršej osoby je nebezpečenstvo pádu. Následkom pádu môžu byť zlomené kosti, modriny a neustály strach z ďalšieho pádu. Staršie kosti sa lámu rýchlejšie ako mladšie, a oveľa pomalšie sa hoja a nie vždy sa celkom zrastú. Pády sú hlavnou príčinou závažných zranení, obzvlášť v kuchyni alebo na schodoch, a tak sa im snažte vyhnúť. Ak sa vaša milovaná osoba stane imobilnou, bude predstavovať závažný problém. Je to z toho dôvodu, že už sa sám/sama nedostane do kúpeľne.
Čo môžete urobiť?
Prispôsobte jej/mu domácnosť tak, aby ste minimalizovali riziko, ktorého následkom by vaša milovaná osoba mohla spadnúť. Kúpte a nainštalujte potrebné produkty a pomôcky – také, ktoré im pomôžu pohybovať sa pohodlne a bezpečne.