Záber zblízka na absorpčnú pomôcku na páse staršej osoby pred oknom.

Ako predchádzať podráždeniu pokožky spojenému s inkontinenciou a IAD

A prečo sú správna starostlivosť o pokožku a inkontinenčná starostlivosť nevyhnutné

Ľudia s inkontinenciou sú ľahko náchylní na podráždenie pokožky v intímnej oblasti a na vyrážky. Ak je osoba, o ktorú sa staráte, staršia alebo menej pohyblivá, jej pokožka bude pravdepodobne citlivejšia, čo so sebou prináša vyššie riziko výskytu infekcie.

Správna inkontinenčná starostlivosť a starostlivosť o pokožku v intímnej oblasti je veľmi dôležitá, pretože vystavenie pokožky moču a stolici zvyšuje možnosť výskytu problémov s pokožkou, ako je dermatitída spojená s inkontinenciou (IAD).

Starostlivosť o pokožku blízkej osoby by mala byť významnou súčasťou poskytovania starostlivosti. Zdravá pokožka je nevyhnutná pre kvalitu života a pomôže predchádzať problémom, ako je IAD Umývanie a ošetrovanie pokožky v intímnej oblasti musí byť vykonávané správne so správnymi produktmi na udržanie zdravia pokožky.

Čo je IAD?

Ak má osoba, o ktorú sa staráte, problémy s inkontinenciou, je riziko výskytu IAD. Každý s inkontinenciou môže trpieť IAD, aj keď najbežnejšie sa vyskytuje u ľudí s citlivou alebo zraniteľnou pokožkou, ako sú staršie osoby, osoby užívajúce lieky alebo osoby s ochoreniami, ktoré ovplyvňujú stav pokožky.

IAD, niekedy známa ako perineálna dermatitída, je forma zápalu pokožky a poškodenie pokožky spojené s vlhkosťou, ktoré vzniká pri vystavení pokožky moču alebo stolici. Pri poškodení ochrannej bariéry pokožky spôsobenej inkontinenciou sa objaví zápal pokožky nazývaný IAD s hlavnými príznakmi, ako sú podráždenie, začervenanie, zápal, pálenie, svrbenie a bolestivosť.

Niektoré faktory, ktoré môžu zvýšiť riziko IAD:

  • nepotrebné používanie nepriedušnej ochrany postele,
  • agresívne čistenie pokožky,
  • nedostačujúca osobná hygiena,
  • umývanie vodou a mydlom (narušuje prirodzené pH pokožky),
  • vystavenie pokožky tekutej stolici (obzvlášť pri hnačke),
  • používanie nesprávnych inkontinenčných pomôcok,
  • nedostatočné očistenie pokožky genitálií,
  • nedostatočná výmena inkontinenčných pomôcok,
  • nedostatočná frekvencia návštev toalety.

Ako predchádzať dermatitíde asociovanej s inkontinenciou?

Žena natiera krém na vrchnú časť tela svojho manžela, ktorý sedí na invalidnom vozíku.

Ako opatrovateľ by ste mali urobiť všetko preto, aby váš blízky neochorel na IAD. IAD je nepríjemné a stresujúce ochorenie, ktoré zároveň zvyšuje riziko iných infekcií pokožky. Pre zdravú pokožku v intímnej oblasti je nevyhnutná správna inkontinenčná starostlivosť. Nasledujúce tipy týkajúce sa toaletnej starostlivosti sú zamerané na zníženie miery vystavenia pokožky vlhkosti a stolici.

  • Dodržiavajte pravidelnú bežnú toaletu a vždy pomôžte svojmu blízkemu dostať sa na toaletu, keď to potrebuje.
  • Po pomoci svojmu blízkemu s toaletou sa uistite, že je dôkladne čistý a suchý.
  • Ak sa osobe, o ktorú sa staráte prihodila nehoda, okamžite ju umyte a vymeňte inkontinenčnú pomôcku.
  • Nepoužívajte drsné na umývanie pokožky v intímnej oblasti. Buďte čo najšetrnejší.
  • Používajte inkontinenčné pomôcky so správnou absorpciou vhodnou na ich potreby.
  • Po pomoci pri výmene inkontinenčnej pomôcky sa uistite, že je pokožka čistá a suchá a naneste tenkú vrstvu bariérového krému, ako je napríklad TENA Barrier Cream.
TENA Wash Cream a TENA Barrier Cream

Liečba IAD

Preventívna starostlivosť je pri IAD najdôležitejšia. Ale ak sa u osoby, o ktorú sa staráte, objaví IAD alebo sa naruší celistvosť pokožky, je dôležité, aby bola skontrolovaná a diagnostikovaná lekárom, aby ste dokázali zaistiť správnu liečbu. Medzitým však môžete urobiť doma niekoľko vecí, ktoré uľahčia diskomfort spôsobený IAD:

  • Pri čistení postihnutej oblasti používajte jemnú ľanovú utierku.
  • Umyte oblasť čistiacim prípravkom, ktorý vyváži pH pokožky, ako je TENA Wash Cream.
  • Vráťte pokožke vlhkosť a chráňte jej bariéru s produktmi, ako je TENA Barrier Cream.
  • Používajte správne inkontinenčné pomôcky a vymieňajte ich v správnom čase, aby ste sa vyhli podráždeniu.

Čo sú preležaniny?

Preležaniny, známe aj ako tlakové vredy, sa líšia od IAD. IAD vzniká tam, kde je pokožka vystavená stolici alebo moču, ale preležaniny vznikajú pri dlhodobom tlaku na pokožku. Môžu sa stať komukoľvek, ale zvyčajne sa objavujú u ľudí, ktorí sú dlhodobo ležiaci alebo sediaci.

Príznaky preležanín sú nezvyčajné zmeny farby a textúry pokožky, citlivosť a opuch postihnutej oblasti. Preležaniny sa môžu objaviť kdekoľvek na tele, najmä tam, kde je pokožka blízko ku kostiam. Ako všetky problémy s pokožkou, aj preležaniny sú bolestivé a nepohodlné. Preležaniny delíme do 4 stupňov, od najmenej závažného po najzávažnejší.

Ak zbadáte zmeny na pokožke vašej blízkej osoby, kontaktujte lekára, aby vám pomohol nájsť najlepší spôsob liečby.

Ako predchádzať preležaninám

Pri starostlivosti o osobu s obmedzenou mobilitou je dôležité udržať pokožku zdravú. Existuje mnoho spôsobov ako predísť preležaninám:

  • Ak je váš blízky pripútaný k posteli, kreslu či invalidnému vozíku, meňte často jeho polohu, aby ste uvoľnili tlak na pokožku.
  • Ak sa dokáže hýbať bez pomoci, stačí im pripomenúť, aby si zmenili polohu.
  • Poskytnite mu mäkkú podložku v invalidnom vozíku alebo špeciálny matrac navrhnutý na prevenciu preležanín.
  • Každodenne kontrolujte stav jeho pokožky, či nezbadáte včasné príznaky preležanín alebo modrín.
  • Podporte zdravú, vyváženú stravu s dostatočným obsahom proteínov, vitamínov a minerálov, ktoré udržia pokožku zdravú (správna výživa je dôležitá aj pri hojení pokožky).
  • Dôsledne dodržiavajte inkontinenčnú starostlivosť: pravidelne vymieňajte inkontinenčnú pomôcku a pri každej výmene znečistenej pomôcky svojho blízkeho dôkladne očistite. Zistite viac o výbere správnej inkontinenčnej pomôcky pre osobu, o ktorú sa staráte, v našom sprievodcovi výmenou inkontinenčnej pomôcky.

Ak sa osoba, o ktorú sa staráte, zotavuje doma po chorobe alebo operácii, alebo sa staráte o osobu pripútanú na posteľ alebo invalidný vozík, poproste lekára, aby vyhodnotil riziko objavenia sa preležanín.

Liečba preležanín

Ak sa u vašej blízkej osoby objavia preležaniny, kontaktujte lekára a zistite, aké sú možnosti liečby. Ak sa preležaniny neliečia, pokožka sa natrhne a celá oblasť sa infikuje. Preležaniny majú rôznu závažnosť, niektoré siahajú hlboko, dokonca môžu zasiahnuť až svalstvo alebo kosť. Po vytvorení preležaniny je jej hojenie veľmi zdĺhavé. Nepokúšajte sa ich liečiť sami doma. Poraďte sa s lekárom čo najskôr.

Súvisiace články

Literatúra

1. Celosvetový výskum značky TENA o postojoch a povedomí verejnosti týkajúcich sa rodinných opatrovateľov. Júl 2022, Poľsko, Kanada, Francúzsko, Spojené kráľovstvo, USA. V každej krajine bolo opýtaných 1 000 respondentov, žien aj mužov (18+).