Starnutie a mobilita

Zostať mobilný

Je výborné, ak vaša milovaná osoba v seniorskom veku dokáže sama chodiť. To znamená, že má určitú mieru nezávislosti a môže sa, napríklad, postarať sama o seba v kúpeľni. Pokúste sa udržať ich mobilných čo najdlhšie, čím podporíte ich dôstojnosť.
 
Na druhej strane si však vek môže vyberať svoju daň na ich tele. Pre svalstvo a kĺby je prirodzené, že sa vekom oslabujú. Zároveň slabne aj naša koordinácia a rovnováha. To všetko znamená, že už sa nedokážeme hýbať tak, ako kedysi. V takom prípade existuje pár vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste osobe, o ktorú sa staráte, pomohli.  
 
Ako im môžete pomôcť zostať mobilnými? Jedným zo spôsobov je podporovať ich v cvičení. Pohyb a cvičenie pomáhajú v posilňovaní svalstva a kostí. Znižujú aj problémy s rovnováhou. Vaša milovaná osoba sa však bude musieť pohybovať veľmi opatrne. Bolo by dobré, keby ste s ním/s ňou cvičili vy, priateľ alebo sociálny pracovník.
 
Zároveň sa musíte uistiť, že ich domáce prostredie je bezpečné, čo tiež pomôže zachovaniu mobility. Pri páde si staršia osoba môže veľmi ľahko zlomiť krehké kosti. A tiež to môže úplne podkopať ich sebavedomie, ktoré je nevyhnutné, aby aj naďalej chodili. Pokúste sa zabrániť ich pošmyknutiu alebo potknutiu.
Keď už sa nedokážu pohybovať
Pre vašu milovanú osobu môže byť stále ťažšie sa pohybovať. Takže jej možno budete musieť pomôcť s vecami, ktoré pred tým poľahky robil/a sám/sama – napríklad vstávať z postele, obliekať sa alebo ísť na toaletu.
Ako pomôcť
Ako opatrovateľ môžete svojej milovanej osobe pomôcť pohybovať sa a zachovať si určitý stupeň mobility. Ak už sa nedokáže pohybovať tak ľahko, môžete veci urobiť za ňu. 
 
Uistite sa, že: 
  • jej domáce prostredie je bezpečné pre jej pohyb – pozrite si Bezpečnosť v domácom prostredí pre osoby v seniorskom veku
  • vie, ako sa dostať do kúpeľne a na toaletu sám/sama, v prípade, že to nedokáže, pripomeňte, aby vás požiadal/a o pomoc;
  • vie, kde ste a koho má kontaktovať v prípade problémov; 
  • má mobilný telefón alebo iné zariadenie na dosah, aby v prípade problémov mohol/a zavolať, prezvoniť.
Nižšie nájdete ešte viac tipov ako pomôcť osobe o ktorú sa staráte, či už je imobilná alebo len čiastočne mobilná.
Nájdite si spôsob porozumenia
Väčšina z nás sme na toalete radi osamote. A vaša milovaná osoba sa môže cítiť nepríjemne, ak vám má povedať, že potrebuje ísť na toaletu. Je preto dôležité nájsť spôsob, akým vám môže dať najavo, keď potrebuje pomoc – fráza, gesto, ktoré rešpektujú ich pocity.
Znížte počet inkontinenčných nehôd
Môžete pomôcť osobe, o ktorú sa staráte, aby sa cítila sebavedomejšie tým, že budete predchádzať nehodám s inkontinenciou. Pokúste sa presvedčiť milovanú osobu, aby chodila na toaletu každý deň v rovnakom čase. Tým môžete vytvoriť zvyk a znížiť počet prípadov inkontinencie. 

Ak má on alebo ona problém dostať sa na toaletu včas, môžete začať používať jednorazové inkontinenčné produkty. Každá situácia je jedinečná, takže vyhľadávač produktu TENA vám pomôže nájsť ten najlepší inkontinenčný produkt pre vašu milovanú osobu so správnou úrovňou absorpcie.

Viac informácií o výhodách TENA nájdete v texte Výhody TENA.