Ergonómia – praktické tipy

Ochráňte seba - opatrovateľa pri opatrovaní blízkej osoby

Už ste určite zistili, že poskytovanie starostlivosti so sebou prináša veľa zdvíhania a prehýbania – pomáhanie milovanej osobe z a do postele, obliekanie, ukladanie a dvíhanie z vozíčka a pod. V skutočnosti ste obklopení rizikami ublíženia si – jedným z príkladov je rozostavenie nábytku. Z toho dôvodu je dôležité predchádzať nehodám. Inak môžete ublížiť sebe alebo milovanej osobe. Našťastie, existuje mnoho spôsobov, ako sa chrániť pred natiahnutými svalmi a inými zraneniami. Sú súčasťou odboru zvaného ergonómia.

Ergonómia sa zaoberá tým, ako sa hýbať a dvíhať a ako sú usporiadané predmety vo vašom okolí – napríklad posteľ, stoličky a stôl. Dodržiavaním nižšie uvedených ergonomických tipov znížite riziko zranenia. Nielenže zvýšite pohodlie milovanej osoby, ale budete schopní ich podporovať ešte mnoho rokov.

Ochrana chrbta pri zdvíhaní
Môžete znížiť riziko poranení, vrátane poranení chrbta, tým, že sa naučíte bezpečné techniky dvíhania, ktoré sú opísané nižšie. Navyše existuje viacero opatrení, ktoré môžete urobiť, aby ste znížili riziko nehôd v opatrovateľskom prostredí.
Bezpečné dvíhanie

Pri bezpečnom a pohodlnom dvíhaní milovanej osoby postupujte podľa týchto šiestich krokov: 

  1. Zaistite, aby ste pri osobe, ktorú dvíhate, stáli čo najbližšie.
  2. Nohy aj chrbát dajte do pozície, ktorá vám zabezpečí stabilitu, s chodidlami smerujúcimi k milovanej osobe.
  3. Chrbát si pri dvíhaní chráňte tak, že sa zohnete v kolenách a pri príprave na dvihnutie si čupnete. Chrbát držte vzpriamený a na dvihnutie použite brušné svaly.
  4. Pri dvíhaní stojte čo najbližšie k milovanej osobe. Tým sa vyhnete zraneniam chrbta spôsobeným predklonom. Tento spôsob je účinný aj pri obracaní milovanej osoby zo strany na stranu alebo z chrbta na bok.
  5. Dvíhajte a pohýnajte ňou plynulým neprerušovaným pohybom. 
  6. Miestne organizácie a charity   
Ďalšie spôsoby bezpečného dvíhania
Na vytvorenie dokonalého opatrovateľského prostredia zaistite:
 
  • rovnakú výšku stoličky aj nočného stolíka milovanej osoby;
  • prístup k posteli z oboch strán;
  • bezproblémový prístup v miestach, kde sa budete s milovanou osobou pohybovať; 
  • jednoduchý prístup k nastaveniu záhlavnej časti postele.
Zabezpečte vodeodolnosť postele a kresiel pre väčšie pohodlie a bezpečnosť
Niekedy sa veci, na ktorých milovaná osoba sedí či leží, zamočia. Môže to byť sedačka, kreslo, posteľná bielizeň, matrac či koberec. To môže viesť k vlhkým podlahám, ktoré sú tým pádom šmykľavé, a to predstavuje riziko pre vás aj pre osobu, o ktorú sa staráte.
 
Aby ste sa tomu vyhli, zabezpečte si čalúnenie s ochranným sprejom na tkaniny. Postele a stoličky môžete ochrániť našimi jednorazovými ochrannými podložkami – zistite viac
 
Viac informácii o tom, ako zaistiť väčšiu bezpečnosť v domácnosti nájdete v časti Bezpečnosť v domácom prostredí