Objednať vzorky zdarma
Nájdite ten správny produkt pre vás alebo vášho blízkeho.
Pokiaľ vaša milovaná osoba občas zabudne, čo ste jej hovorili alebo hľadá, kde položila nejakú vec, nie je to nič, čo by bolo vo vyššom veku prekvapením. Občasné zabúdanie k pribúdajúcemu veku patrí. No ak sa podobná situácia opakuje pravidelne, mali by ste zbystriť pozornosť. Problémy s pamäťou môžu byť prvým príznakom začínajúcej stareckej demencie.
Demencia predstavuje vážne ochorenie, ktoré sa prejavuje poškodením mozgového tkaniva. Starecká demencia sa najčastejšie vyvíja po 65. roku života a s pribúdajúcim vekom jej výskyt ešte stúpa. Okrem stareckej demencie poznáme aj ďalšie typy demencie a demencia taktiež môže byť aj sprievodným javom niektorých ochorení. Hoci ju nevieme vyliečiť, včasnou diagnostikou a správnou liečbou je možné spomaliť jej priebeh.
Jednotlivé prejavy demencie sa neobjavia naraz, ale postupne sa rozvíjajú počas dlhého času. Celý proces podľa rozsahu postihnutia mozgu môžeme rozdeliť do 7 stupňov. V prvých štádiách je demencia nenápadná a jej rozvoj je len ťažké rozpoznať. Výrazne sa demencia začína prejavovať od 3. stupňa ochorenia.
Normálne fungovanie.
Príležitostné výpadky pamäte, napríklad človek zabudne, kde položil nejaký predmet.
Zabúdanie mien blízkych, problémy s uchovávaním informácií, problémy s koncentráciou, odkladanie predmetov na neobvyklé miesta.
Problémy so správou financií, dezorientácia, problémy s rozpoznávaním tvári a ľudí.
Neschopnosť pamätať si významné detaily; postihnutí potrebujú pomoc okolia k zvládnutiu bežného života.
Postihnutí potrebujú nepretržitú starostlivosť, môžu sa u nich objavovať aj bludy, úzkosť či agresivita.
Strácanie motorických funkcií, problémy s rečou, chôdzou, stravovaním aj použitím toalety.
Navštíviť lekára by ste mali v prípade, ak u svojej milovanej osoby spozorujete niektoré z nasledujúcich 10 príznakov demencie:
Časté zmeny nálad a zmena osobnosti. Ďalej sa pri demencii môže objaviť aj niektorý z nasledujúcich problémov: nespavosť a únava, problémy s riadením auta, zmena chuti do jedla, problémy s chôdzou.
Ak máte podozrenie, že vaša milovaná osoba môže trpieť demenciou, nepanikárte a navštívte lekára. Čím skôr bude u vašej milovanej osoby diagnostikovaná demencia, tým skôr dostane liečbu, ktorá jej pomôže zvýšiť kvalitu života a oddialiť rozvoj ďalších fáz ochorenia.