Objednať vzorky zdarma
Nájdite ten správny produkt pre vás alebo vášho blízkeho.
Starší ľudia, ktorí sú dočasne alebo natrvalo odkázaní na lôžko, čelia problémom súvisiacim s výživou, svalovou slabosťou, inkontinenciou, stratou chuti do jedla, respiračnými problémami a poškodením kože. Prevencia komplikácií je dôležitá pri starostlivosti o niekoho, kto nie je schopný normálneho pohybu.
Znalosť jednoduchých krokov, spolu so súcitom a trpezlivosťou, môžu opatrovateľovi umožniť vykonávať základné zručnosti potrebné na uspokojenie potrieb osoby pripútanej na lôžko a znížiť komplikácie spojené s nepohyblivosťou. Jednou z najlepších vecí, ktoré môžete urobiť pre pacienta pripútaného na lôžko, je zabezpečiť mu splnenie jeho základných potrieb v oblasti hygieny a starostlivosti.
Kúpanie – hlavným cieľom kúpania je očistiť telo od všetkých nečistôt, potu, choroboplodných zárodkov, odlupovanej pokožky a ďalších vecí. Takéto čistenie chráni telo pred infekciami, a tiež podporuje zdravý krvný obeh a pohodlie pacienta. V prostredí zdravotnej starostlivosti existujú 3 typy kúpeľov v závislosti od stupňa imobility pacienta:
Perineálna starostlivosť – sa uskutočňuje lôžkovým kúpeľom, sprchovacím kútom alebo vaňou a najčastejšie sa vykonáva u pacientov postihnutých inkontinenciou a diaforéziou. Pacientom so zavedeným močovým katétrom sa venuje špeciálna perineálna starostlivosť.
Netreba zabudnúť na ústnu hygienu dvakrát denne a starostlivosť o nechty, ktoré by mal mať ležiaci pacient vždy čisté. Len tak sa dá predísť infekcii alebo poraneniu. Najmä v prípade diabetikov a iných pacientov s rizikom infekcie je nutné venovať špeciálnu starostlivosť pedikúre.
Uistite sa, že miestnosť, v ktorej sa pacient nachádza, je vetraná a dobre osvetlená, pokiaľ možno s prirodzeným svetlom – slnečné svetlo je totiž prírodný dezinfekčný prostriedok. Ľahký prístup k veciam, ako je vypínač, lampa, budík, telefón alebo voda zabezpečia, že sa pacient bude cítiť pohodlne a menej závislý na ostatných. Samozrejmosťou by mala byť čistá plachta, menená každé 2-3 dni.
Kontrolujte, či má pacient počas dňa dostatok tekutín. Vyhnite sa kŕmeniu pacienta vo vodorovnej polohe, aby ste zamedzili vniknutiu jedla do dýchacej trubice a predišli riziku udusenia. Ak sa pacient môže posadiť, použite opierku chrbta. Kŕmenie pacienta by malo byť pomalé, v menších sústach a s dostatočným požutím jedla.
Domáca starostlivosť o pacientov pripútaných na lôžko nie je len o kúpaní a kŕmení. Poskytnite im televízor s diaľkovým ovládaním, ako aj knihy, časopisy a noviny na nočnom stolíku pre ľahký prístup.
Starostlivosť o pacienta na lôžku zahŕňa i starostlivosť o poranenie kože a tkanív pod ňou, ktoré sú výsledkom príliš dlhého sedenia alebo ležania v jednej polohe. Vzniknutiu takýchto zranení, preležanín, predídete polohovaním pacienta každé 2 hodiny.
Výmena plienok je základnou zodpovednosťou pri starostlivosti o imobilných pacientov. Pri výmene nezabudnite použiť jednorazové lekárske rukavice a mať po ruke čistú plienku, plastové vrecko, vlhčené hygienické utierky a krém na podráždenú pokožku.
Ak má pacient infekciu alebo je na ňu náchylný, je nutné, aby bol ošetrený v izolovanej miestnosti. Základom pri takomto ošetrení je hygiena a dezinfekcia rúk s použitím jednorazových lekárskych rukavíc. Dezinfekciu rúk treba vykonávať vždy pred a po zákroku, akým je napríklad odber krvi, aplikácia injekcií, intravenóznych kanýl, pri kontakte s pacientom, po manipulácii s bielizňou alebo biologickým materiálom.
Jedným zo základných postupov, ktoré vykonávajú ošetrovatelia pri starostlivosti o ležiacich pacientov, je zmena jeho polohy na lôžku minimálne každé dve hodiny. Akákoľvek poloha sa po určitom čase stáva nepohodlnou a bolestivou. Pacient, ktorý nie je schopný voľne pohybovať končatinami a meniť polohu, alebo taký, ktorý je čiastočne alebo úplne odkázaný na starostlivosť ošetrovateľa z dôvodu zranenia alebo choroby, musí byť polohovaný v pravidelných intervaloch, a tým chránený pred vznikom preležanín.
Účel zmeny polohovania pacienta:
Polohovanie je veľmi dôležité nielen pre spokojnosť a pohodlie pacienta, ale aj pre jeho zdravotné napredovanie. Nedostatočné polohovanie môže mať negatívny vplyv na progresiu choroby, a preto je potrebné vždy posudzovať potrebu polohovania individuálne.
Súčasťou práce ošetrovateľa je aj správna voľba rozhodnutí, ako k jednotlivým pacientom pristupovať a starať sa o nich. Existujú rôzne techniky a postupy ošetrovania v závislosti na type, stave a závažnosti ochorenia pacienta.
Veľmi dôležitou súčasťou v ošetrovateľstve je tzv. plán ošetrovateľskej starostlivosti. Ide o proces, ktorý zahŕňa komplex súčasných aj budúcich potrieb pacienta, prípadne možných rizík. V prípade imobilného pacienta sa vypracováva štandardizovaný plán ošetrovateľskej činnosti založený na princípe každodenných potrieb.
Takýto plán obsahuje niekoľko častí:
Starať sa o chorého imobilného človeka nie je ľahké. Vykonávajte však túto prácu s láskou a trpezlivosťou. Spomeňte si na láskavé srdce a starostlivé ruky svojich rodičov a starých rodičov a pokúste sa im to vrátiť vtedy, keď to najviac potrebujú.