Ako sa vyrovnať so zhoršujúcim sa zdravím

Zvládnutie zhoršujúceho sa zdravia u inej osoby

Nebolo by fajn, keby sme všetci zostali zdraví až do vysokého veku? 

Vedci už na tom pracujú. Ale kým to zvládnu, čas si bude vyberať svoju daň na našom tele aj mysli. 

Už ste si možno všimli znaky starnutia a zhoršujúceho sa zdravia na osobe, o ktorú sa staráte. Je dôležité spomínané príznaky pochopiť. A sledovať ich. Potom môžete podniknúť potrebné kroky, aby ste zdravie milovanej osoby zachovali čo najdlhšie v dobrom stave.  

Zanedbaný vzhľad
Je dôležité starať sa o vzhľad milovanej osoby. Prestala sa o seba starať? Napríklad, nečeše si vlasy a neumýva sa pravidelne? Porozprávajte sa s ňou o každej zmene, ktorú si všimnete. Pokúste sa nájsť dôvod. Ak vás to znepokojuje, poraďte sa s lekárom.
Strata pamäti vo vyššom veku
Všetci môžeme občas zabudnúť, obzvlášť v staršom veku. Ale ak osoba, o ktorú sa staráte, začne byť značne zábudlivá, je potrebné venovať tomu pozornosť. Napríklad, ak si nevie spomenúť na bežné slová. Alebo sa stratí v známom prostredí. A možno nie je schopná postupovať podľa pokynov. Tieto veci si ľahko všimnete, keďže ju pravdepodobne veľmi dobre poznáte. 
 
Ak vás príznaky znepokojujú, odporučte milovanej osobe navštíviť lekára.
Strata hmotnosti a súvisiaca depresia
Schudla vaša milovaná osoba v poslednom čase výrazne? Vyzerá príliš chudo? Dôvodov môže byť niekoľko. Dávajte pozor aj na iné s tým spojené symptómy. Napríklad, býva vaša milovaná osoby často skľúčená? Ak je v depresii, nemá chuť variť. A možno stratila chuť do jedla a jednoducho je príliš málo. Stratila zmysel pre chuť a vôňu? Aj to môže ovplyvňovať chuť do jedla. 
 
Ak ste znepokojení stratou hmotnosti milovanej osoby, objednajte ju na zdravotnú prehliadku.
Zlá nálada
Je prirodzené, že sú starší ľudia občas nevrlí. Ale ak sú v zlej nálade celý čas, je dôležité zistiť, prečo to tak je. Ak je osoba, o ktorú sa staráte, neustále nešťastná, porozprávajte sa s ňou. Spýtajte sa, čo ju trápi. Potom rýchlo zistíte, či nepotrebuje terapiu.
 
Už ste si možno všimli znaky starnutia a zhoršujúceho sa zdravia na osobe, o ktorú sa staráte. Je dôležité spomínané príznaky pochopiť. A sledovať ich. Potom môžete podniknúť potrebné kroky, aby ste zdravie milovanej osoby zachovali čo najdlhšie v dobrom stave.
Poškodenie pokožky seniorov a hygiena

Ak je vaša milovaná osoba inkontinentná, venujte dôkladnú pozornosť zdraviu jej pokožky. Moč môže pôsobiť na pokožku a podráždiť ju, čím spôsobí jej poškodenie. Pokožka starších ľudí je citlivá a náchylnejšia na podráždenie. To zvyšuje pravdepodobnosť jej poškodenia. 

Najlepšie riešenie, ako ochrániť pokožku pred poškodením, je udržať ju čistú. Pokiaľ možno, používajte jemný čistiaci prostriedok, ako je napríklad prostriedok z TENA ponuky starostlivosti o pokožku – zahŕňa umývací krém, ktorý obnovuje pokožku a chráni citlivú pokožku osôb v seniorskom veku.  Potom naneste jemný telový krém a krém proti podráždeniu/svrbeniu/vyrážkam.