Ako opatrovateľ sa môžete stretnúť so zmenami nálad alebo náročným správaním vašej blízkej osoby. Je to bežný jav a dá sa zvládnuť tým, že im doprajete priestor, vzájomne si o veciach pohovoríte, rozosmejete ich alebo odvediete pozornosť inam, v závislosti od situácie.
Vo všeobecnosti platí, že najlepšie je takému náročnému správaniu predchádzať. Ľudia, ktorí potrebujú starostlivosť, častejšie pociťujú osamelosť a nudu, čo prispieva k ich zlej nálade. Podporte ich v spoločenských aktivitách s rodinou či priateľmi a (ak je to možné) vyplňte im čas hodnotnými aktivitami, ako sú prechádzky, záhradníčenie, puzzle alebo hádanky, ktoré vám pomôžu minimalizovať náročné správanie.
Ak sa zmeny nálad alebo náročné správanie začnú objavovať častejšie, je dôležité zistiť príčinu. Ak si neviete poradiť sami, vyhľadajte pomoc lekára alebo zdravotníckeho personálu.
Ak vaša blízka osoba trpí demenciou, náročné správanie je bežným príznakom. Nie je nič nezvyčajné, že vás hnev alebo agresia vašej blízkej osoby raní alebo frustruje. Musíte si však uvedomiť, že jej správanie je spôsobené chorobou a nie jej vlastnou voľbou. Zvážte, ako by ste im mohli pomôcť, či už je to návšteva terapeuta, alebo pomoc zvonka, od sociálnych služieb. Existuje mnoho zdrojov online, ktoré poskytujú podporu opatrovateľom tým, že vás skontaktujú s telefonickou pomocou či poradenstvom zdarma.
Je dôležité, aby ste mali niekoho, s kým sa môžete otvorene porozprávať o svojich problémoch. Okrem toho, že už nebudete mať pocit osamelosti, ktorý opatrovateľstvo so sebou často prináša, hovoriť o svojich pocitoch s niekým, komu dôverujete, vám môže pomôcť spracovať svoje emócie a získať podporu, ktorú potrebujete.