Objednať vzorky zdarma
Nájdite ten správny produkt pre vás alebo vášho blízkeho.
Zmeny spôsobené Alzheimerovou chorobou vznikajú v časti mozgu, ktorá je zodpovedná za učenie. Prvými príznakmi vznikajúcej choroby môže byť ľahká dezorientácia, občasné zmeny nálad, podozrievavosť voči členom rodiny či zmätok v spomienkach ohľadom dôležitých životných udalostí. V pokročilejšom štádiu ochorenia sa môžu objaviť aj ďalšie príznaky Alzheimera, ako napríklad:
Osoba má problém nájsť správny výraz, nedokáže si spomenúť na vhodné slovo. Takáto situácia ho môže rozhnevať alebo naopak rozľútostiť.
Ťažkosti s jednoduchými úlohami, ako je napríklad zapnutie gombíkov, ale aj slabý úchop a padanie predmetov z rúk.
Osoba má časté a výrazné zmeny nálad. Dokáže sa ľahko nahnevať aj na drobnú vec. Rovnako ľahko sa aj rozplače.
Osoba môže mať tendenciu viac inklinovať k riešeniu problémov krikom alebo dokonca fyzickým násilím.
Pri členoch rodiny s postupujúcou Alzheimerovou chorobou si môžete všimnúť aj iné príznaky. Patrí medzi ne umiestňovanie osobných predmetov na nesprávne miesta, čo sa prejavuje častým „strácaním“ týchto vecí. Osoba s Alzheimerom môže strácať iniciatívu na vykonávanie bežných činností a stáva sa viac pasívnou. Medzi nebezpečné príznaky patrí napríklad zhoršený úsudok, kvôli ktorému môže osoba priamo alebo nepriamo ohroziť svoju bezpečnosť – napríklad pri prechádzaní frekventovanej cesty či manipulácii s ohňom.
Starostlivosť o blízkeho človeka s Alzheimerovou chorobou je veľmi individuálna a líši sa prípad od prípadu. V prípade každého pacienta je priebeh aj postupný rozvoj choroby naozaj špecifický. Starostlivosť o človeka s Alzeheimerom môže v počiatočnom štádiu znamenať sprevádzanie k lekárovi, na úrad alebo poštu, ale aj činnosti ako zabezpečenie pravidelnej stravy či príprava čistého oblečenia.
V pokročilejšom štádiu ochorenia môže pacient s Alzheimerom potrebovať nepretržitý dozor. Dezorientovaný človek s Alzheimerom nemusí mať správny úsudok, čo môže viesť k mnohým nebezpečným situáciám. Rodina má možnosť opatrovať blízkeho vo vlastnej réžii, s asistenciou odbornej opatrovateľky, ale aj umiestniť pacienta do centra sociálnych služieb s nepretržitou starostlivosťou. Najmä pri plne rozvinutej chorobe potrebuje pacient pomoc aj pri obliekaní, príjme potravy, ošetrovaní, telesnej očiste, ale aj pri vyprázdňovaní. Človek odkázaný na opatrovanie má nárok na získanie opatrovateľského príspevku.
Prečítajte si viac na Alzheimer.sk.