Objednať vzorky zdarma
Nájdite ten správny produkt pre vás alebo vášho blízkeho.
Roztrúsená skleróza, odborne nazývaná skleróza multiplex, predstavuje chronické autoimunitné ochorenie v dôsledku ktorého imunitný systém napáda centrálnu nervovú sústavu. Presná príčina vzniku ochorenia dodnes nebola objasnená, no predpokladá sa, že za jej rozvojom stoja rôzne infekcie aj genetické faktory.
Skleróza multiplex sa označuje hneď niekoľkými rozšírenými názvami. Často sa stretnete aj so skratkou (SM), s neodborným názvom roztrúsená skleróza (ktorý je pravdepodobne prevzatý od našich českých susedov, ktorí majú práve odborný výraz „roztroušená skleróza – RS”), ale aj s latinským výrazom „Sclerosis multiplex”, či s anglickým názvom „Multiple Sclerosis”. Všetky označujú rovnaké ochorenie.
Sclerosis multiplex patrí v súčasnosti medzi nevyliečiteľné degeneratívne ochorenia, ktorých príznaky však možno potlačiť vhodnou liečbou a postup ochorenia tak výrazne spomaliť, nie však úplne zastaviť. Postihuje všetky vekové skupiny, no najčastejšie sa prejaví v produktívnom veku medzi 20. a 40. rokom života. Sclerosis multiplex prvý raz dobre preskúmal neurológ Jean-Martin Charcot ešte v roku 1868. V princípe jasne pomenoval jednotlivé príznaky a progres ochorenia, ktoré sa v tej dobe často zamieňalo s Parkinsonovou chorobou. Kým v minulosti bol progres ochorenia rýchly a pacienti siedmy rok často končili na invalidnom vozíku ako imobilní, s dnešnými medicínskymi postupmi možno prežiť desiatky rokov plnohodnotného života len s minimálnou oporou pri bežných činnostiach. Približne len 15 % pacientov potrebuje invalidný vozík.
Ľudový názov sklerózy multiplex – choroba mnohých tvári, dokonale vystihuje jej nevyspytateľnosť a širokú škálu príznakov, ktorými sa toto ochorenie môže prejaviť. Typické prejavy ochorenia sa líšia od pacienta k pacientovi a závisia od toho, ktorá časť centrálneho nervového systému pacienta je poškodená.
Práve nešpecifickosť prvotných príznakov ochorenia sťažuje jeho diagnostiku. Prvé príznaky roztrúsenej sklerózy sú často nenápadné a ľahko ich možno pripísať napríklad ťažkostiam s chrbticou, preťaženiu zraku, pracovnej vyčerpanosť, urologickým infekciám, dôsledkom stresu alebo psychickým problémom.
Jedným z prvých príznakov býva aj zápal očného nervu. Objaviť sa môžu aj závraty a malátnosť. Ľudia často pociťujú brnenie, mravčenie alebo tras v rôznych častiach tela. Problémy môžu nastať aj pri konzumácii potravy, hlavne pri prežúvaní a prehĺtaní. Často sa objavuje aj chronická alebo akútna bolesť.
Hlavné centrá regulácie močenia sa nachádzajú v mozgovej kôre, v mozgovom kmeni a dolnej (sakrálnej) mieche. Niektoré lézie sklerózy multiplex môžu zablokovať alebo oneskoriť nervové prenosy medzi týmito centrami, a tak spôsobiť problémy s močením.
Problémy s močením pri skleróze multiplex delíme na:
Najčastejšou príčinou týchto problémov je hyperaktívny močový mechúr, ku ktorému dochádza v dôsledku porušenia príslušných dráh demyelinizačnými ložiskami. Miecha následne nie je schopná odovzdať potrebné signály do mozgu a sa stáva ťažko kontrolovateľné. Tzv. "spastický" močový mechúr nie je schopný udržať normálne množstvo moču alebo nie je vyprázdnený správne. Tento problém vedie k tomu, že časť moču ostane v močovom mechúre, čo môže podporiť aj rozvoj infekcie močových ciest.
Príznaky:
V tomto prípade miecha nie je schopná poslať vhodné signály do mozgu alebo do vonkajšieho zvierača a dochádza k nadmernému plneniu močového mechúra.
Príznaky:
Práve kombinácia oboch predchádzajúcich porúch, ktorá vzniká v dôsledku straty koordinácie medzi jednotlivými svalovými skupinami, je najčastejším prejavom problémov s močovým mechúrom u pacientov trpiacich sklerózou multiplex.
Niektorý z problémov s močením pociťuje v priebehu ochorenia 80 - 90% pacientov so sklerózou multiplex, pričom až u 50% sa postupne tieto problémy stanú trvalými a vo veľkej miere zmenia kvalitu života. Keďže skleróza multiplex je ochorenie, ktoré postihuje ľudí v produktívnom veku, urgentné močenie a inkontinencia sú pre mnohých pacientov intímnym problémom, ktorý zasahuje do partnerských aj rodinných vzťahov.
Našťastie pokrok v manažmente problémov s močením umožňuje pacientom s roztrúsenou sklerózou vykonávať svoje bežné aktivity a mať pritom funkciu svojho močového mechúra pod kontrolou. Zvládnuť inkontinenciu pomôžu hygienické inkontinenčné pomôcky (vložky, plienky, nohavičky), ktoré sú dnes veľmi diskrétne. Zmierniť časté nutkanie na môžu režimové opatrenia ako napríklad obmedzenie príjmu tekutín niekoľko hodín pred spaním a obmedzenie nápojov obsahujúcich kofeín.
A aký je vlastne život so sklerózou multiplex? Prečítajte si príbehy od skutočných pacientov zo Slovenska, ktorí roky úspešne zvládajú život s touto chorobou a sú inšpiráciou pre nových pacientov, ale aj pre ich rodinných príslušníkov.