Tehotná alebo nie, nedovoľte, aby vám únik moču určoval spôsob života.

Možno poznáte túto situáciu. Ste tehotná a zúfalo potrebujete ísť na toaletu. Snažíte sa strčiť kľúč do zámky a odomknúť vchodové dvere. Kým sa dostanete do kúpeľne, už ste si trošku cvrkli. Nie ste v tom sama. Ženy v každom veku zažívajú únik moču – počas tehotenstva, pri kýchaní, kašľaní alebo aj pri smiechu, všetky životné situácie, či už veľké, alebo malé, spôsobujú spomínané úniky. V tomto článku sa pozrieme na príčiny a dáme vám pár výborných tipov, ktoré vám pomôžu zvládnuť tento prekvapivo bežný problém.

Prečo ženy počas tehotenstva zažívajú únik moču?

Existuje niekoľko dôvodov toho, prečo potrebujete močiť častejšie, keď ste tehotná. Všetky sú úplne prirodzené a nemáte sa čoho obávať.
 
  1. Počas tehotenstva sa postupne zvyšuje celkový objem krvi v tele, čo spôsobuje vyššiu produkciu moču v obličkách – takže chodíte častejšie na toaletu. Ako vaše bábätko rastie a maternica sa zväčšuje, tlačí na váš močový mechúr. 
  2. Hormóny, ktoré pripravujú vaše väzivá a kĺby na pôrod, oslabujú svaly, ktoré kontrolujú prúd moču, a navyše, (bežná v tehotenstve aj po pôrode) spôsobuje ešte väčší tlak na vaše panvové dno a váš močový mechúr. To má vplyv na podporné svalstvo okolo močových ciest, čo znamená, že ľahký únik moču je pravdepodobnejší. 
  3. Je možné, že budete potrebovať ísť raz (alebo aj viackrát) na toaletu aj počas noci. Dôvodom je fakt, že tekutina, ktorú zadržiavate v nohách a chodidlách, si nájde cestu späť do krvného toku, keď si ľahnete. 
  4. Môžete zažívať aj takzvanú stresovú močovú inkontinenciu. To je vtedy, keď vám unikne trochu moču z dôvodu vyššieho tlaku na močový mechúr, keď sa smejete, kašlete alebo kýchate. Je to bežné, takže sa nemusíte ničoho obávať. 

Keď cítim únik počas tehotenstva, je to vždy moč?

Úniky počas tehotenstva sú väčšinou moč. Ak používate vložku a tekutina je žltkastej farby, je to pravdepodobne moč. Ak sa obávate, že by vám mohla unikať plodová voda, obráťte sa na svojho lekára alebo pôrodnú asistentku – rýchle sonografické vyšetrenie by malo zistiť, či je všetko v poriadku a upokojiť vás.

Únik moču po pôrode

V čase blížiaceho sa pôrodu vaše orgány (vrátane močového mechúra a močovej rúry) do veľkej miery zmenia polohu, aby uvoľnili priestor novému životu. Svaly panvového dna (obopínajúce močovú rúru, vagínu a análny otvor) sa napnú a natiahnu do všetkých smerov. Buďte trpezlivá a nezabudnite, že po pôrode to trvá určitý čas, kým sa telo dostane do normálu.
 
Aký vplyv má pôrod na močový mechúr?
Ak budete počas pôrodu do veľkej miery tlačiť a naťahovať svalstvo, určite sa to odzrkadlí aj na panvovom dne. Na určitý čas to môže vyústiť do miernej straty schopnosti ovládania močového mechúra. Je to úplne prirodzené a bežné. Len si stále pripomínajte, že vy aj vaše telo potrebujete čas, aby ste sa spamätali, a že takéto skúsenosti už mali milióny žien.

Ako dlho budú tieto úniky moču trvať?

Väčšinou sa objavujú v poslednom štádiu tehotenstva a v prvých týždňoch po pôrode. No nie je to nič výnimočné, ak sa občas objavia aj dlhší čas po pôrode. 
 
Aj keď je únik moču bežný jav, nemusí vám diktovať, ako budete žiť. Pri používaní produktov TENA Lady sa môžete uvoľniť a byť pokojná, lebo viete, že aj keď sa úniky moču objavia, vy zostanete suchá, bez zápachu a v pohodlí, nech už ste kdekoľvek alebo nech ide o akékoľvek okolnosti.
 
Ale ak sa obávate toho, že máte závažnejší problém s močovým mechúrom, je vždy dobré obrátiť sa na svojho lekára. 

Štyri vynikajúce tipy na zníženie výskytu úniku moču:

1. Posilňujte si
Silné svaly panvového dna vám pomôžu znížiť riziko úniku moču. Tu nájdete pár jednoduchých cvičení, ktoré môžete robiť aj doma a ktoré vám pomôžu posilniť svaly panvového dna. Ženy v každom veku nám hovoria, že pomáha, keď tieto cvičenia cvičia pár minút denne. Vďaka tomu sa cítia sebavedome a cítia väčšiu kontrolu nad svojím telom, čo je vždy super! 
 
Ak ste práve porodili, je lepšie, ak začnete s cvičením v ľahu, aby ste zbytočne nevytvárali ďalší tlak na oblasť panvy. Po čase však môžete cvičiť kdekoľvek. Dokonca ja pri šoférovaní, sedení v autobuse alebo v práci! 
 
2. Neponáhľajte sa, keď ste na toalete.
Všetky to robíme! Keď sme v strese, väčšinou sa na toalete ponáhľame. To však nikdy nie je dobré – ponechanie aj toho najmenšieho množstva moču v močovom mechúre zvyšuje riziko vzniku infekcií močových ciest. Takže vždy sa snažte o dôkladne vyprázdnenie močového mechúra. Výborný tip je nakloniť sa dopredu, keď sedíte na toalete. Toto je najefektívnejšia pozícia tela pri vyprázdňovaní močového mechúra. 
 
3. Pokúste sa predĺžiť čas medzi jednotlivými návštevami toalety.
Počas posledného štádia tehotenstva udrží váš močový mechúr menšie množstvo moču, pretože ho obmedzuje vaše očakávané dieťatko. Prirodzene, po pôrode potrebuje čas, aby si znova zvykol na udržanie väčšieho množstva. 
 
Všeobecné pravidlo je, že by ste mali močiť 4- až 8-krát za deň alebo každých 4 až 6 hodín. Kapacita priemerného močového mechúra je približne 300 až 500 ml, takže ak si myslíte, že vylučujete omnoho menej moču, pokúste sa predĺžiť čas medzi jednotlivými návštevami toalety. Tým sa zvýši množstvo moču, ktorý váš močový mechúr dokáže udržať a zároveň to posilní dôležité svaly panvového dna. 
 
4. Nesnažte sa piť menej vody.
Je to ten najlogickejší záver na svete – chodím často na toaletu, budem piť menej vody. Neustále musíme zdôrazňovať, že je to veľmi zle! Aj keď je pre vás ťažké kontrolovať močový mechúr, nikdy neznižujte množstvo vody, ktorú vypijete, najmä, ak dojčíte. Prijímanie menšieho množstva tekutín vedie k dehydratácii, ktorá je príčinou vyššej koncentrácie moču. To môže dráždiť močový mechúr, čím vzniká potreba močiť aj vtedy, keď močový mechúr nie je plný. Takže zostaňte dobre hydratovaná – pitie vody pomáha tráveniu, bojuje proti zápche a udržiava moč zdravý, čo znižuje riziko vzniku infekcie močového mechúra alebo infekcie močových ciest.  

Prečo by ste používali bežné menštruačné vložky, keď existuje lepšia alternatíva?

Používanie bežných menštruačných vložiek je možno vaša prvá voľba pri riešení únikov moču. Sú praktické, pravdepodobne ich máte doma alebo v kabelke, ale nezabúdajte, že nie sú špeciálne navrhnuté na zvládanie úniku moču. No sortiment TENA Lady je navrhnutý práve na to. Naše produkty ponúkajú trojitú ochranu pred únikom moču, zápachom a vlhkosťou a vďaka jedinečnej technológii microPROTEX™ sú mimoriadne absorpčné. – a napriek svojim úžasným vlastnostiam nie sú väčšie ako bežné menštruačné vložky. Pozrite si celú ponuku TENA Lady a neváhajte nás kontaktovať pri výbere toho správneho produktu pre seba.