Počas menopauzy sú zmeny nálad bežným javom, rovnako ako všetky pocity, ktoré počas tohto obdobia zažívate. Mnoho žien zažíva pocit úzkosti, podráždenia, nejasného myslenia a nízke sebavedomie a uvedomovanie si konca určitého obdobia. Mnohé z nás sa počas tohto obdobia cítime neviditeľné a snažíme sa nájsť si svoje nové miesto v spoločnosti.
Tieto pocity sú vo veľkej miere spôsobené hormonálnymi zmenami, ktorými prechádzate – znížená hladina estrogénu môže spôsobiť chaos vo vašich pocitoch, ktoré prinášajú aj mnohé negatívne stránky.
Fyzické príznaky menopauzy, ako sú návaly tepla, bolesti hlavy a tuhnutie kĺbov, môžu byť rovnako prítomné a, samozrejme, byť príčinou frustrácie a depresívnych nálad.
Ak zažívate ktorýkoľvek z vyššie spomenutých pocitov, môžete si byť istá, že nie ste sama. Prečítajte si viac o tom, ako môže ovplyvniť vaše duševné zdravie a ako to dokážete zvládnuť.
Bežné duševné problémy spojené s menopauzou
Pocit depresie počas menopauzy
Hormonálne zmeny počas menopauzy môžu byť príčinou nízkeho sebavedomia a depresívnych pocitov. Je to preto, že estrogén, ktorý ovplyvňuje menštruačný cyklus, ovplyvňuje aj hladiny sérotonínu – chemickej látky, ktorá prispieva k pocitu pohody a šťastia.
Ak ste už zažili pocity depresie, počas menopauzy sa môžu objaviť podobné pocity, čo vás môže najskôr vystrašiť, ale nezabúdajte, že takéto pocity sú v tomto období bežným príznakom. Sú liečiteľné a určite sa časom vytratia.
Pocit úzkosti počas menopauzy
Niektoré príznaky menopauzy môžu vyvolať alebo spájať sa s pocitom úzkosti. Návaly tepla môžete pociťovať ako návaly paniky. Oba totiž spôsobujú zrýchlený tep srdca a prinášajú pocit horúčosti a potenie.
Počas menopauzy môžete mať problémy so spánkom a následná únava môže byť rovnako príčinou pocitu úzkosti.
Zmeny nálad počas menopauzy
Zmeny nálad sú bežnými príznakmi menopauzy. Znižujúca sa hladina estrogénu môže byť príčinou zmeny nálad, čoho následkom máte pocit menšej kontroly ako zvyčajne.
To, samozrejme, ovplyvňuje vnímanie samej seba a zaťažuje vaše vzťahy. Otvorenosť a úprimnosť k sebe aj k svojim blízkym o tom, čo práve prežívate, pomôže vám zvládnuť toto životné obdobie a vašim blízkym pochopiť, čím prechádzate.
Fyzické príznaky menopauzy, ktoré ovplyvňujú náladu
Poznáme mnoho fyzických príznakov menopauzy, ako sú mierne priberanie na váhe, bolesti hlavy a kĺbov. Akýkoľvek z týchto príznakov môže byť príčinou depresívnej nálady aj v tom najlepšom období, tak niet divu, že negatívne ovplyvňuje vašu náladu aj počas menopauzy. A navyše, ďalším možným príznakom počas tohto obdobia je , ktorá prináša svoje vlastné charakteristické problémy ovplyvňujúce vaše sebacítenie. Ale na to, dúfame, sme tu my, aby sme vám pomohli.
Pocit sebaistoty počas menopauzy
Všetky spomenuté pocity ovplyvňujú vaše sebavedomie a pocit sebaistoty, ale môžete urobiť niekoľko vecí, ktoré vám pomôžu tieto pocity dostať pod kontrolu a vy zostanete sebavedomá a sebaistá aj počas menopauzy:
- Jednu z nich ste už skoro zvládli: získajte čo najviac informácií o menopauze, aby ste presne pochopili, čo sa s vaším telom deje a čo môžete urobiť, aby ste príznakom menopauzy buď predchádzali, alebo ich hravo zvládli. Vďaka tomu budete vedieť, ako prechádzať alebo znížiť mieru príznakov.
- Sledujte svoje nálady a snažte sa nájsť nejaké vzory správania vo svojich pocitoch. Sú určité situácie, ktoré sú príčinou pocitu smútku alebo obáv? Ak áno, vyhnite sa im, ak je to možné.
- Spánok je vašou prioritou: Počas menopauzy môžete zažívať ťažkosti so spánkom. Prispôsobte svoj životný štýl tak, aby bol váš spánok kvalitnejší. Vyhnite sa káve, čaju, sladeným nápojom a energetickým nápojom šesť hodín pred spaním. Prispievajú k častému močeniu a noktúrii. Prestaňte fajčiť a minimalizujte stres.
- Stres môžete znížiť prostredníctvom pravidelných cvičení, zdravej strany a stabilnej hladiny cukru v krvi. Aj meditácia je cesta.
- Prijímajte výživnú stravu: Vyvážená strava vám dodá viac energie, zníži stres a prispieva ku kvalitnejšiemu spánku. Správna strava prispieva aj k zdravému stavu čriev, čo zlepšuje produkciu sérotonínu. Nepravidelná a silná menštruácia je bežnou súčasťou menopauzy. Môže byť príčinou nedostatku železa, čo spôsobuje zvýšený pocit únavy. Prijímajte stravu bohatú na železo alebo výživové doplnky s obsahom železa, aby ste tomu predišli.
- Porozprávajte sa s niekým, či už sú to priatelia, rodina, alebo iné ženy prechádzajúce rovnakým obdobím menopauzy. Nezabúdajte, že v tom nie ste sama. Zvážte členstvo v skupine na Facebooku alebo fórum s touto tematikou, kde získate podporu.
- Výskyt a intenzita príznakov sú veľmi individuálne. Len preto, že niektorá z vašich kamarátok mala príšerné obdobie menopauzy, nemusíte ho mať rovnako hrozné.
- Nezabudnite, že vaše pocity sú absolútne prirodzené, a niečím podobným si prechádza každá žena v určitom období jej života. A existuje mnoho vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste dostali situáciu pod kontrolu a minimalizovali príznaky.
- Nesnažte sa pred tým uniknúť, prijmite to. Podeľte sa so svojimi skúsenosťami s ostatnými. Budete prekvapená, koľkým ženám, mladým aj starším, so svojimi skúsenosťami pomôžete a budú si chcieť vypočuť váš príbeh.
- Ak máte inkontinenciu počas menopauzy, diskrétna a účinná ochrana, ako sú TENA Lights slipové vložky s rýchlou absorpciou a so svojou hebkosťou vhodné aj pre tú najcitlivejšiu pokožku, vám pomôžu získať pocit sebaistoty.
Pomoc a podpora počas menopauzy
Ak pocit úzkosti a depresie alebo zmeny nálad ovplyvňujú váš každodenný život alebo vzťahy a vy sa s tým neviete vysporiadať, poraďte sa so svojím všeobecným lekárom. Nemusíte sa s tým trápiť sama, pomoc je na dosah ruky. Váš všeobecný lekár vám môže navrhnúť hormonálnu substitučnú liečbu (HRT), prípadne iné lieky, alebo poradenstvo, ktoré vám pomôžu zvládnuť obdobie menopauzy.