– slovo, ktoré je strašiakom pre mnohé ženy, je prirodzenou súčasťou fyziologických zmien, ktoré nastávajú v určitom veku. Hneď v úvode je potrebné zdôrazniť, že menopauzy sa ženy rozhodne nemusia obávať, práve naopak. Veľké množstvo žien vníma menopauzu ako pozitívnu zmenu vo svojom živote. Vysvetlíme vám, čo je to vlastne menopauza, aké má príznaky, v akom veku je možné sa s ňou stretnúť, ale aj či môže mať vplyv na inkontinenciu.
Zvládnite menopauzu bez vrások
Menopauza je dôležitým medzníkom v živote ženy. Radi vám ukážeme, že sa jej netreba báť a že prípadné komplikácie s ňou spojené sa dajú zvládnuť aj bez stresu. Čo všetko by ste mali o menopauze vedieť? Pripravili sme pre vás odpovede na množstvo častých otázok, v ktorých sa dozviete všetky podstatné informácie týkajúce sa menopauzy. Prečítajte si aj o tom, na čo ste sa doteraz báli opýtať. Na aké gynekologické problémy sa pripraviť, ako rozpoznať prejavy a kedy je potrebné siahnuť po liekoch, ktoré zmiernia priebeh niektorých príznakov menopauzy? Čítajte ďalej.
Čo je menopauza?
Čo je menopauza? Na aké štádiá ju delíme? Aký je rozdiel medzi menopauzou, perimenopauzou či klimaktériom? Zorientujte sa v často mätúcej terminológii a zistite, ako môže menopauza súvisieť napríklad s inkontinenciou, gynekologickými problémami či inými fyziologickými zmenami.
Menopauza je jedno z období, ktoré sú súčasťou akéhosi vyššieho celku – takzvaného klimaktéria. Dominantnou zmenou v tomto období je, že žena prestáva pravidelne zažívať menštruačné krvácanie. Menopauza sa hovorovo označuje aj ako „prechod“. Samotné klimaktérium postupne ukončuje plodné obdobie ženy. Klimaktérium sa skladá z premenopauzy, perimenopauzy, samotnej menopauzy a postmenopauzy. Kým v premenopauze je menštruačné krvácanie relatívne pravidelné, v perimenopauze sa už vyskytuje nepravidelne, a práve menopauza je tým krátkym obdobím, ktoré zachytáva posledné menštruačné krvácanie. Ženy často mylne nazývajú menopauzou celé obdobie klimaktéria, ktoré môže trvať aj niekoľko rokov. V postmenopauzálnom období sa menštruačné krvácanie úplne zastaví a ženské pohlavné orgány sú vo fáze pokoja.
Prvé príznaky menopauzy
Ako sa prejavuje menopauza? Ako rozpoznať začiatok menopauzy a aké sú jej príznaky? Prejavy menopauzy vám jasne napovedia, v ktorom štádiu sa nachádzate. Stačí ich vedieť rozpoznať a včas konzultovať s gynekológom.
Príznaky začínajúcej menopauzy sú často nenápadné. Menopauza súvisí s určitým vekom, no prekvapiť vás môže aj predčasná menopauza. Kedy a ako začína menopauza a čo dokáže jej nástup urýchliť? Možno zameniť príznaky menopauzy s inou príčinou? Skoré štádium menopauzy o sebe ani nemusí dať vedieť. Ako rozpoznať, či ste stále v prechode alebo či už máte menopauzu za sebou? Ako sa prispôsobiť perimenopauze, samotnej menopauze a postmenopauze? Na čo sa musíte pripraviť a čoho sa nemusíte obávať?
Priebeh menopauzy (respektíve prvých troch fáz klimaktéria) je u každej ženy naozaj individuálny. Niektoré ženy ani len nepostrehnú výrazné zmeny, iné sa musia stýkať s celým radom problémov. Medzi najčastejšie patrí náladovosť spôsobená výkyvom hormónov, nespavosť, návaly horka, nedostatok kolagénu, ktorý spôsobuje rednutie kostí, vlasov či lámavosť nechtov, ale aj srdcovo-cievne choroby, vaginálna suchosť a zníženie sexuálneho apetítu. Znížená produkcia ženských hormónov je zodpovedná za väčšinu týchto potenciálnych príznakov.
Ako dlho trvá menopauza?
Priebeh menopauzy môže trvať celé mesiace až roky. Koľko priemerne trvá menopauza a aké ďalšie zmeny sú s ňou spojené? Dá sa menopauza spomaliť, oddialiť či, naopak, urýchliť? Ktoré štádium trvá najdlhšie a odkedy sa počíta začiatok menopauzy? Ovplyvnenie trvania menopauzy nie je práve jednoduché, no pomocou správnej životosprávy podporenej dobrým výberom liekov sa dajú nepríjemné príznaky menopauzy eliminovať na minimum. Najdlhšie trvá takzvaná perimenopauza.
V akom veku prichádza menopauza?
Až na niektoré ojedinelé prípady menopauza najčastejšie prichádza vo veku od 40 do 55 rokov. Ako sme už spomínali vyššie, samotné klimaktérium môže trvať aj niekoľko rokov a jeho vyvrcholením je práve menopauza.
Gynekologické problémy v menopauze
Špinenie v menopauze je jedným z často sa vyskytujúcich gynekologických problémov, s ktorými sa môžete stretnúť počas menopauzálneho obdobia. Stretnúť sa môžete aj s bolesťou, suchom či inkontinenciou. Čo ďalšie vás môže prekvapiť a prečo sú dôležité návštevy u lekára?
Špinenie, , ale aj tehotenstvo v menopauze
Obdobie klimaktéria so sebou môže priniesť aj ďalšie drobné komplikácie. Keďže dochádza postupne k ochabovaniu tkanív močového ústrojenstva, počas menopauzy sa môžete stretnúť aj s inkontinenciou. Drobné prejavy inkontinencie sa môžu vyskytnúť v prípade takzvanej stresovej inkontinencie. Výborným riešením tohto problému, ktoré vám odporučí aj každý lepší gynekológ, sú takzvané Kegelove cviky na precvičenie panvového dna. Inkontinencia v období menopauzy je veľmi jednoducho riešiteľná a nemusíte sa báť, že s ňou už budete desiatky rokov po zvyšok vášho života.
V období postmenopauzy už nie je možné otehotnieť (aj keď existujú výnimky). Počas perimenopauzy je však tehotenstvo úplne bežné, aj keď otehotnieť nie je také jednoduché, ako v mladom veku. Práve tehotenstvo si niekedy ženy pomýlia s menopauzou – majú totiž veľmi podobné príznaky. Menopauza však v skutočnosti môže prísť aj o 5 či 10 rokov neskôr.
Menzes v menopauze
Zmeny v menštruačnom cykle počas menopauzy sú jedným z jej najvýraznejších znakov, ktorý mnohé ženy vnímajú pozitívne. Ako sa na ne pripraviť a ako dlho toto obdobie zmien potrvá? Môže žena dostať menštruáciu aj v menopauze? Ako sa mení frekvencia menštruácie počas menopauzy?
Počas klimaktéria, konkrétne v priebehu perimenopauzálneho obdobia sa ženy môžu okrem nepravidelnej menštruácie stretnúť aj so špinením. Môžu to byť len neškodné dozvuky predchádzajúcej menštruácie, no v prípade netypickej bolesti, farby alebo zápachu výtoku je nutné bezodkladne navštíviť gynekológa kvôli stanoveniu presnej diagnózy.
Hormóny v menopauze
Počas menopauzy sa výrazne menia hladiny hormónov, hlavne estrogénu v tele ženy. Ktoré ďalšie zmeny súvisia s kolísajúcou hladinou hormónov a akým spôsobom sa dajú prípadné problémy vyriešiť? Je potrebné hladinu hormónov vždy upraviť liekmi alebo to môžete nechať aj na prírodu? Čo s vami spravia hormonálne lieky na menopauzu? Hormonálnu liečbu vo všetkých prípadoch predpisuje lekár – najčastejšie váš gynekológ. Užívanie hormonálnych prípravkov na zmiernenie príznakov menopauzálneho obdobia je v súčasnosti mimoriadne obľúbené, no výber konkrétnych hormónov a nastavenie ich užívania môže trvať dlhšie – podobne ako vám napríklad nemusí sadnúť hneď prvá antikoncepcia.
Lieky na menopauzu
Ako zmierniť príznaky menopauzy? Ktoré lieky sú na menopauzu najlepšie? Fungujú na menopauzu prírodné lieky? Menopauza a lieky spolu úzko súvisia – prípravky na menopauzu vám pomôžu zvládnuť toto obdobie v pohode. Nehormonálne lieky pre ženy v menopauze majú zväčša čisto prírodné zloženie. Aj lieky bez bylinných zložiek sú často voľne dostupné v lekárni. Niektoré príznaky menopauzy sa dajú zmierniť aj liekmi na predpis, ktoré vám môže predpísať váš všeobecný lekár. Najdôležitejšie je konzultovať potrebu užívania liekov s ním alebo s gynekológom.
Existuje test na menopauzu?
Vo väčšine lekární je možné zakúpiť si takzvaný test na menopauzu, ktorý funguje na princípe zisťovania prítomnosti ľudského folikulostimulačného hormónu (FSH) vo vzorke moču. Tieto testy vám pomôžu zistiť, či sa nachádzate v perimenopauzálnom období. Dôrazne však odporúčame aj následnú návštevu vášho gynekológa, ktorý vám môže presne stanoviť obdobie klimaktéria, v ktorom sa nachádzate, pomôcť vám s prekonaním niektorých príznakov či odporučiť konkrétne výživové doplnky, ktoré sú pre ženy v klimaktériu vhodné.
Priberanie v menopauze
Žena v prechode často vníma priberanie ako niečo, pre čo sa treba trápiť, prípadne proti čomu treba bojovať rôznymi neprirodzenými či dokonca až nezdravými spôsobmi. Opak je však pravdou. So zmenou hormonálnej sústavy sa mení celé ženské telo a je maximálne nevhodné do tohto procesu neprimerane zasahovať. Spaľovače tukov, pochybné liečivá sľubujúce rýchle chudnutie či drastické diéty spôsobia len to, že sa budete cítiť zle, a k tomu sa pridružia rôzne ďalšie zdravotné komplikácie.
Ako zmierniť či zastaviť priberanie v prechode?
Priberanie v prechode možno výrazne ovplyvniť. Základom spokojného života sú vyrovnaná strava a pravidelný pohyb, preto by ste mali tieto dva návyky pestovať ešte pred obdobím menopauzy. Ideálne je, keď sa vyhnete aj alkoholu a iným nezdravým neduhom. Ak nechcete počas menopauzy nabrať kilá navyše, nastavte si presný dietologický plán, v ktorom bude počet denne prijatých kalórií korešpondovať s počtom tých spálených. Ak máte vyšší kalorický príjem (napríklad zajedáte stres), je potrebné tieto kalórie aj spáliť (napríklad príjemnou prechádzkou).
Priberanie na bruchu v menopauze
Muži uchovávajú tukové zásoby prevažne v okolí brušnej dutiny a ženy v oblasti zadku a stehien. Pri zmene hormonálnej rovnováhy počas menopauzy je vysoko pravdepodobné, že vaše telo začne ukladať nové zásoby tuku práve v oblasti brucha. Na zvrátenie tohto procesu opäť neexistuje žiadny magický trik, diéta ani zázračné cviky. Dokonca ani precvičovanie brušných svalov nemá s ukladaním tuku v týchto partiách nič spoločné. Dojem, že priberáte na bruchu, môže vyvolávať aj ochabnutie svalstva a posun orgánov v brušnej dutine (s čím sa stretávajú najmä ženy po ukončení tehotenstva). V súvislosti s tým sa môže pridružiť aj inkontinencia. Tento problém dokážete potlačiť spevňovaním stredu tela pravidelným cvičením rešpektujúcim vaše schopnosti a zdravotné možnosti (napríklad aj pomocou takzvaných Kegelových cvikov).