Čo je kultivácia moču a ako fungujú testy na moč?

Kultivácia moču (alebo inej kvapaliny) je spoľahlivým nástrojom na zistenie prítomnosti konkrétnych organických látok a mikroorganizmov v predmetnej tekutine. V podstate nejde o rýchly test, ktorý okamžite zistí prítomnosť baktérií či kvasiniek v moči. Samotná kultivácia je proces, ktorý sa vykonáva v laboratóriu a trvá niekoľko hodín až dní. Ako kultivácia vlastne funguje, ako fungujú testy na moč a ako môžeme interpretovať ich výsledky? 

Kultivácia moču

Kultiváciu ako biologický termín by sme mohli vysvetliť ako pestovanie a rozmnožovanie buniek, tkanív alebo mikroorganizmov v laboratórnych podmienkach. Ide o tvorbu živých kultúr, ktoré sa za určitých podmienok rozmnožia v konkrétnej látke alebo zlúčenine. Hlavným dôvodom kultivácie je, že napríklad pri odbere moču v ňom v počiatočnom stave nie je dostatok baktérií, ktoré môžu byť zodpovedné za zdravotné komplikácie, pre ktoré bol moč v prvom rade odoberaný na rozbor. Kultiváciou sa počet týchto baktérií vo vzorke rozmnoží, vďaka čomu ich jednoduchšie dokáže zachytiť laboratórny test na ich prítomnosť. Moč, ale aj ďalšie zlúčeniny prechádzajú kultiváciou pri určitej teplote a v mnohých prípadoch sa na rozmnoženie buniek používajú aj rôzne katalyzátory. Po presne stanovenom čase sa odmeria množstvo (ale aj typ) namnožených buniek (napríklad baktérií) testom, ktorý presne stanoví diagnózu. Kultivácia sa okrem iného používa aj na stanovenie prítomnosti mikroorganizmov v pitnej vode pri jej kompletnom rozbore.

Kultivácia ranného moču a stredného prúdu

Na kultiváciu moču sa odporúča použiť stredný prúd ranného moču. V praxi to znamená, že pri prvom rannom močení je potrebné najprv odpustiť približne tretinu moču do toalety a následne nabrať dostatočné množstvo vzorky do sterilnej nádoby. Práve stredný prúd ranného moču poskytne pri kultivácii a následnom rozbore najpresnejšie výsledky. Pred samotným odberom sa odporúča vykonať dôkladnú hygienu pomocou vlažnej vody bez použitia mydla. Výsledky kultivácie môže tiež skresliť užívanie niektorých liekov. Moč je potrebné urýchlene zaniesť do najbližšieho laboratória na rozbor.

Test moču u lekára

Počas bežného testu moču na preventívnej prehliadke u lekára kultivácia štandardne neprebieha. Moč sa vyšetruje takzvanou sedimentáciou, ktorá pomôže odhaliť hodnotu jeho pH, prítomnosť bielkovín, glukózy, ketónov, hemoglobínu či bilirubínu. Tieto informácie sú mimoriadne cenné napríklad pri diagnostike ochorenia diabetes mellitus, ale aj ochorení obličiek či pečene.

Vyšetrenie moču

Moč je jedným z najjednoduchších a zároveň mimoriadne spoľahlivých nástrojov na diagnostiku množstva zdravotných komplikácií. Aby sme sa zbytočne neopakovali, prečítajte si aj ďalšie články na našom blogu, ktoré sa venujú napríklad zapáchajúcemu moču. Trápi vás zakalený biely moč alebo, naopak, príliš tmavý moč? Máme odpovede aj na otázky o prítomnosti hlienu v moči, ale aj zmenách vo farbe moču. V nejednom odbornom texte sa venujeme aj prítomnosti krvi v moči, čo to znamená v prípade žien a čo hrozí v súvislosti s krvou v moči mužom. V samostatnom článku sa venujeme aj rôznym spôsobom vyšetrenia moču. 

V prípade zdravotných komplikácií sa obráťte na lekára

Trápi vás bolesť močových ciest alebo má váš moč netypickú farbu či zápach? Ak si netrúfate na samodiagnostiku, navštívite svojho obvodného lekára alebo urológa/gynekológa, ktorý vám môže odporučiť absolvovanie vyšetrenia moču aj s jeho kultiváciou. Správne stanovenie prítomnosti baktérií alebo kvasiniek v moči je dôležité na predpísanie antibiotík alebo antimykotík, ktoré poskytnú spoľahlivú úľavu od bolesti a postarajú sa o zdrojovú infekciu.