Inkontinencia – úvod
Jeden z každých štyroch mužov nad 40 rokov* trpí únikom moču, ktorý je známy aj ako inkontinencia. Najlepší spôsob na nájdenie riešenia je dozvedieť sa viac o fungovaní inkontinencie.
Jeden z každých štyroch mužov nad 40 rokov* trpí únikom moču, ktorý je známy aj ako inkontinencia. Najlepší spôsob na nájdenie riešenia je dozvedieť sa viac o fungovaní inkontinencie.
Existuje mnoho rozličných typov inkontinencie, ale najbežnejšími typmi sú naliehavá a (v angličtine známe aj ako „post-micturition dribble“ a „terminal dribble“). Nie je zriedkavý ani výskyt kombinácie týchto dvoch typov. K iným typom inkontinencie patria nadmerná močová inkontinencia (nedobrovoľný únik pri plnom močovom mechúre, ktorý často spôsobujú problémy so zväčšenou prostatou) a stresová inkontinencia. Najlepší spôsob, ako stanoviť, aký typ máte, je poradiť sa s lekárom, ktorý vám môže pomôcť nájsť správnu liečbu. Konzultácia s lekárom vám tiež môže pomôcť vylúčiť, či únik moču nie je vedľajší efekt spôsobený inými problémami.
Naliehavá označuje nedobrovoľný únik pri intenzívnom pocite potreby močiť. Existuje množstvo vecí, ktoré môžu spôsobovať tento stav. Jednou z hlavných príčin je, keď svaly detrúzora, ktoré sú vôľou ovládané svaly vo zvierači, sú nadmerne aktívne a spôsobujú nedobrovoľné sťahy. Odosiela nervové správy do mozgu, čím dostávate pocit, že musíte močiť, aj keď nechcete. V niektorých prípadoch by to mohlo byť pre podráždenie močového mechúra z infekcie alebo obličkových kameňov. Mohlo by sa tiež vyvinúť ako komplikácia nervového alebo mozgového ochorenia (mozgová príhoda, Parkinsonova choroba alebo skleróza multiplex).
Stresová označuje nedobrovoľný únik z dôvodu úsilia alebo námahy močového mechúra (napríklad pri kašli, smiechu alebo kýchaní). Zvierač alebo a väzy, ktoré podporujú močový mechúr, sú príliš slabé na to, aby udržali moč. Tento typ inkontinencie sa vyskytuje najmä u žien, ale môže sa vyvinúť približne u 1 % mužov po operácii prostaty.
Existujú rôzne spôsoby zlepšenia kontroly nad močovým mechúrom. Dva spôsoby sú napríklad precvičovanie svalstva panvového dna a zmena určitých vecí v stravovaní. Najlepší spôsob, ako začať dostávať močový mechúr späť pod kontrolu, je poradiť sa s lekárom, aby ste si mohli nájsť najlepšie riešenie.
Ďalšie informácie o cvičeniach, ako aj tipy a triky, sa môžete dozvedieť aj na našich stránkach.
* Na základe prieskumu, ktorý uskutočnila spoločnosť SCA v roku 2012 u mužov nad 40 rokov v USA, Spojenom kráľovstve, Nemecku, Taliansku, Rusku a Mexiku. Zaznamenané údaje neboli zverejnené.