Pri starších klientoch, ktorí si vyžadujú špeciálnu starostlivosť, môže narušenie ich spánkového rytmu viesť k zmenám nálad, zhoršenému úsudku a pamäti, zvýšenej citlivosti na bolesť, zvýšenému riziku infekcie aj pádu a ťažkostiam pri zvládaní bežných aktivít počas dňa či rehabilitačných programov.
Naše telo sa vekom mení a spánok je plytší s vyšším rizikom častých prebudení. Znižuje sa aj výkon obličiek a močový mechúr stráca svoju elasticitu, čo je príčinou častejšej potreby močenia v noci.
Vekom sa tiež zvyšuje riziko nočného používania toalety. Prieskum1 viac ako 400 pádov hospitalizovaných pacientov vo veku nad 60 rokov ukázal, že viac ako 1/3 pádov bola spojená s návštevou toalety a skoro polovica z nich sa odohrala v noci.
Niektoré ochorenia a vedľajšie účinky medikamentóznej liečby môžu spôsobiť alebo zvýšiť mieru nočného močenia. Patria k nim napríklad ochorenia srdca a obličiek, cukrovka, naliehavá močová inkontinencia a diuretické lieky. Ak si myslíte, že sa u vás objavili skryté zdravotné problémy, alebo máte dojem, že vám lieky spôsobujú nočné močenie, kontaktujte svojho lekára. Niekedy postačí jednoduchá zmena času užívania lieku a vedľajšie účinky budú miernejšie.
Aj nespavosť môže viesť k častejšiemu nočnému močeniu, keďže počas času, keď nespíte, sa produkuje väčšie množstvo moču. Mnoho chronických ochorení môže spôsobovať nespavosť, napríklad syndróm nepokojných nôh, spánkové apnoe, Alzheimer a Parkinsonova choroba.
Mnoho chronických ochorení spôsobuje aj nepohodlie či bolesť, takže liečba skrytých zdravotných problémov a správny manažment bolesti prospejú spánku a znížia produkciu moču v noci.